Bemutatkozás

A község története

A továbbiakban azon olvasóink figyelmét vesszük igénybe, akik szívesen ismerkednek meg a sajátságos településszerkezettel rendelkező Nagycserkesz község és iskolája történetével.A mai Nagycserkesz község határában már l312-ben oklevelek említést tesznek egy Szunyor nevű faluról. 1427-ben a Kállayak birtokaként utoljára sorolják fel az időközben elnéptelenedett, pusztává vált települést. 1753-tól Nagycserkesz környékének történelme összefonódik Nyíregyháza történelmének egy részével. Károlyi Ferenc elhatározza, hogy új telepeseket hoz Nyíregyházára. 1752. április 28-án hagyta jóvá a vármegye a telepítést a következő megszorítással: Nem Nyíregyházát, hanem Nyíregyházával nyugat felé határos Cserkesz pusztát jelöli ki a település helyéül. Az áttelepülők Szarvasról és környékéről Petrikovics János csizmadiamester invitálására költöznek át annak fejében, hogy a gróf nem Cserkeszen, ahol vízhiánytól féltek, hanem Nyíregyházán engedi meg a letelepedésüket. Mintegy 300 család érkezett ebben az időben. A mezőgazdasággal foglalkozó lakosság a városból lassan a gróf által adományozott birtokokra kezdett kitelepülni. A századfordulón az első telepesről elnevezve jöttek létre a bokortanyák, az ország a mai napig szinte egyedüli településformájaként. A szorgalmasan dolgozó „tirpák” lakosság rohamosan gazdagodott, később munkaerő hiányában újabb áttelepülésre toboroztak a módosabb, gazdag Nógrád, Hont és Gömör megyékből. Ez az áttelepülés az 1900-es évekig folyamatosan történt. A II. világháború pusztítása, az l947-es Szlovákiával való cseretelepítés és az azt követő időszak sokat változtatott az addig foglalkozásában, vallásában és nyelvében szorosan összetartozó nép életén. A jelenlegi község az 50-es években l8 tanyabokorból alakult.

Az iskola rövid története

Az iskoláról írásos feljegyzés az evangélikus egyháznál található. Ennek oka, hogy az itt élő tirpákság l947-ig mind evangélikus vallású volt. 1947-ben az áttelepítéssel kerültek katolikusok a településre, így katolikus tanulók az iskolához, de számuk a mai napig kevés. 1950-től községben az államosítást követően l központi és 5 körzeti iskolában folyt a tanítás. A központi iskola Sípos bokorban volt. Egy igazgatóval, 8 nevelővel és kb. 120 tanulóval működött.

Körzeti iskolák:

Tamás bokor: 1 nevelő, 48 tanuló; Nádasi bokor: 1 nevelő, 56 tanuló; Cigány bokor: 2 nevelő, 52 tanuló; Púposhalom: 1 nevelő, 28 tanuló; Halmosbokor: 4 nevelő, 146 tanuló.

A hetvenes évek végére a körzeti iskolák fokozatosan megszűntek. A tanulók központi iskolákba kerültek, Nagycserkeszre és Nyírtelekre. Az oktatási épület legrégibb szárnya az 1942/43-ban készült templomterem volt, ezt l954-ben tovább bővítették. 1964-ben adták át az iskolai utcai tantermeket. 1980-ban l műhellyel gyarapodott a tantermek száma, majd l983-ban egy 2 tantermes faház került megnyitásra. 1992-ben az új tornatermet vehették birtokukba a diákok. Még ebben az évben az iskola biztosított új helyet a községi könyvtár részére. 1996-ban került sor az 1982-ben megépített sportudvar felújítására. A 2000/2001-es tanévet egy egészen új és szép körülmények között kezdhettük el. Az Iskola utcára néző tantermekre egy szintet emeltek, a tantermeket kibővítették, földszinten aulát alakítottak ki.

Az iskola volt igazgatói:

Jósvai László (1946-1957)

Bélteki Károly (1957-1964)

Szakál Sándor (1964- 1976)

Kovács István (1976- 1978)

Gulyás Mihály (1978- 1994)

Illés Zoltán (1994- 2009)

Gélákné Székely-Szabó Kornélia (2009-2019)

Zomborszki Zoltánné (2019-2020) megbízott

Bíróné Marinka Csilla (2020-2022)

Tárgyi feltételek

Az általános iskolában összesen l4 tanterem áll rendelkezésünkre. Az oktatást a kémia, biológia, számítástechnika tantárgyak területén 2 szaktanterem segíti. Rendelkezünk 1 tornateremmel, aminek mérete 20*12 m és 1 salakos sportpályával, ami 40*20 m-es, a teljes területe: 2200 m². Tornateremhez 1 szertár, 2 öltöző, zuhanyzó tartozik. A férőhelyek száma 200 fő. Egyéb kiszolgáló helyiségek az iskolában: 1 iroda, 1 nevelői szoba, 4 vizesblokk, 2 szertár, büfé- és portásfülke, orvosi vizsgáló és öltöző. Az iskola parkosított udvarral is rendelkezik, alapterülete: 3070 m².

Földrajzi környezet

Nagycserkesz község Nyíregyháza és Tiszavasvári között Nyíregyházától 15 km-re nyugatra a 36-os számú főútvonal mentén található. Lélekszáma 1866 fő. A településen munkalehetőséget az önkormányzati intézmények, a Cserkeszi Mg. Szolgáltató Szövetkezet, egy- két kereskedelmi egység és vállakózó tud biztosítani. Jelentős ipari létesítmények, üzemek nincsenek. A mezőgazdasági tevékenység jellemző a községre. Jelentős a munkanélküliek száma. Ez a falu megtartó erejére is kihatással van, megfigyelhető egy lassú, de folyamatos migráció. Az intézmény 8 évfolyamos általános iskola, a település egyetlen iskolája. Beiskolázási körzete: Nagycserkesz, Báji bokor, Bánfi bokor, Belfi bokor, Cigány bokor, Ferenc bokor, Halmos bokor, Lakatos bokor, Magyar bokor, Markó bokor, Nádasi bokor, Tamásbokor, Táncsics bokor, Púposhalom, Vadas bokor, Zöld bokor. A gyerekek a környező bokrokból busszal járnak iskolába. A megyeszékhely, Nyíregyháza oktatási intézményeinek közelsége jelenti iskolánk számára a konkurenciát. Nagycserkesz község 2000-ben megragadta a lehetőséget, az iskola átépítését vállalva, hogy a településen lévő egyetlen oktatási intézménye a felhasználók igényeihez igazodjon. Az épület bővítése, korszerűsítése 85 millió Ft-os beruházással valósult meg.

Személyi feltételek

Az oktató-nevelő munka személyi feltételei biztosítottak az intézményben. A tantestület létszáma 12 fő. Iskolai végzettség alapján: 7 tanító, 5 tanár. Az oktató-nevelő munkát 1 iskolatitkár, 2 fő pedagógiai asszisztens,  valamint 2 fő takarító,1 portás, 1 karbantartó (technikai) dolgozó segíti.

Pedagógusaink:

Zomborszki Zoltánné igazgató, tanító

Papp László igazgató helyettes, tanító

Ujszászi Ágnes alsós munkaközösség vezető, tanító

Kádár Edit tanító

Rocskó György tanító

Vajda Nikolett tanító

Haraszti Angelika tanító

Szabóné Szuhánszki Mária felsős munkaközösség vezető, tanár (magyar nyelv és irodalom)

Morauszki Judit DÖK segítő pedagógus tanár (testnevelés-integrált természettudomány)

Csikós Renáta tanár (történelem-etika)

Kissné Gégény Dalma (testnevelés)

Nevelést és oktatást segítő dolgozóink:

Moravcsik Éva Mónika iskolatitkár

Snekszer Éva pedagógiai asszisztens

Erdős Bernadett pedagógiai asszisztens